
Dissonant heritage of the Third Reich in Poland – dyskusja online

“Dissonant heritage? The architecture of the Third Reich in Poland” pod redakcją Żanny Komar i Jacka Purchli to książka niedawno wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zawiera zarówno materiały z międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w Krakowie w grudniu 2018 we współpracy z Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium, jak również teksty zamówione specjalnie na potrzeby tej publikacji. Rejestruje ona kolejne owoce badań polskich i niemieckich uczonych nad architekturą i urbanistyką Trzeciej Rzeszy, jaką odziedziczyła powojenna Polska, a także inspiruje do szerszej refleksji nad fenomenem dziedzictwa kłopotliwego.
Prof. Christian Fuhrmeister – docent doktor, inicjuje i koordynuje projekty badawcze w Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium. Jego prace koncentrują się głównie na sztuce, architekturze i historii sztuki XX wieku (od Maksa Beckmanna po cmentarze wojenne, sztukę narodowosocjalistyczną i badania nad pochodzeniem i translokacją). Jego rozprawa habilitacyjna poświęcona była niemieckiemu wojskowemu urzędowi ochrony sztuki we Włoszech w latach 1943–1945. Wykłada na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU).
Prof. Jacek Purchla – wykładowca, jeden z czołowych światowych ekspertów zajmujących się tematyką dziedzictwa kulturowego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. Założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, gdzie do dziś kieruje Instytutem Dziedzictwa Europejskiego. W latach 2015–2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, a w latach 2016–2017 przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na spotkanie w języku angielskim zapraszamy w czwartek, 20 maja 2021 r., o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.
Spotkanie prowadzi Dr. Magdalena Łanuszka, administrator projektu Art and Heritage in Central Europe.
EDIT:
Dyskusja jest już do oglądania na YouTube: