
Artykuł o tablicach z Yorku w Biuletynie Historii Sztuki

Ukazał się właśnie numer 2/2019 Biuletynu Historii Sztuki, a w nim m.in. mój artykuł “Late Gothic Panels from the Collection of York Art Gallery: Predella-Wings from the Workshop of Hans Pleydenwurff”.
Artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych przeze mnie w ramach projektu National Inventory of Continental European Paintings. Omówione w nim dwie późnogotyckie tablice należą do zbiorów York Art Gallery od 1957 r. Niestety obecnie w kolekcji York Art Gallery znajduje się tylko jedna z tych tablic (nr 898b), gdyż druga (nr 898a) została skradziona w 1979 r.
Niewątpliwie obie tablice z kolekcji York Art Gallery powstały w warsztacie Hansa Pleydenwurffa, zapewne dla któregoś z norymberskich kościołów dominikańskich. Wydaje się, że można datować je na lata 60. XV w., ponieważ wykazują bardzo wyraźne stylistyczne związki ze skrzydłami norymberskiego ołtarza św. Katarzyny Sieneńskiej z roku 1464 (cztery tablice ze skrzydeł tej nastawy znajdują się dziś w zbiorach Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, jedna zaś w North Carolina Museum of Art w Raleigh NC w USA). Jednakże wbrew dotychczasowym sugestiom badaczy sądzę, że tablic z Yorku nie można uznać za skrzydła predelli tego właśnie ołtarza. Wydaje się nawet, wbrew dotychczasowym założeniom, że dwie tablice z York Art Gallery, choć niewątpliwie namalowane przez tę samą parę artystów, nie stanowiły pierwotnie pary skrzydeł jednego ołtarza; najprawdopodobniej są to dwa lewe skrzydła.
Artykuł dostępny jest tu: https://czasopisma.ispan.pl/index.php/bhs/article/view/315/215