Fri12
Magdalena Łanuszka :: in Mar 12, 2021 :: in Aktualności :: 6 comments
24 marca zostanie zaprezentowana nowa odsłona portalu
Wirtualne Muzea Małopolski. Będzie nowy wygląd, funkcjonalności i rozwiązania oraz dużo nowych treści.
Wydarzenie będzie transmitowane online z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W jego ramach o godzinie 11 wygłoszę wykład “Wszystko już było w średniowieczu”. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać; zapisy na:
www.mik.krakow.pl/wir
W programie:

WIR – Wirtualność i Realność. Premiera nowej odsłony portalu. Prowadzenie: Tomasz Rożek

Zawirowanie w portalu. Premierowy pokaz animacji 3D autorstwa Elektro Moon Vision

Wszystko już było w średniowieczu – dr Magdalena Łanuszka, http://posztukiwania.pl/

Digitalizacja w służbie konserwacji – dr hab. Ewa Wiłkojć, główna konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu

Materiały cyfrowe WMM w edukacji i komunikacji międzykulturowej – Marta Malina Moraczewska, nawigatorszkolny.net

Cyfrowo znaczy dostępnie. Audiodeskrypcja w Wirtualnych Muzeach Małopolski – Robert Więckowski, Fundacja Kultury bez Barier

Muzea wyobraźni. Digitalizacja, wizualizacja, udostępnianie dziedzictwa kulturowego – Q&A z zespołem Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Moderacja: Tomasz Rożek
Czy w średniowieczu były konferencje online? Czy na średniowiecznych uniwersytetach prowadzono zajęcia online?
Precyzując: czy istniały formy wspólnej pracy, bez obecności członków zespołu w jednym miejscu, z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość?
Sądzę, że można uznać korespondencyjne wymiany poglądów w publicznych dyskusjach za coś w tym rodzaju, oraz upublicznianie polemicznych tekstów, generalnie – oczywiście bardziej odpowiada to wymianie krytycznych artykułów, na przykład, co wszakże naukowcy czynią. Ale jeśli chodzi o opcję “czatu”, to za taką uważam wymiany notatek skrybów na marginesach albo w interliniach przepisywanych rękopisów. Na przykład w rękopisie Kometarzy Kasjodora (IX w., Laon, Bibliothèque Municipale, ms. 26) dopiski zawierają dialogi: na przykład jeden skryba napisał “ależ ten pergamin cienki”, a inny na to: “ten pergamin jest z pewnością gruby”, albo wymieniali dialogi typu: “zimno dzisiaj” – “to naturalne, jest zima”.
Oczywiście wiem, że nasze współczesne technologie pozwalają nam na zupełnie nowe sposoby komunikacji, ale wymiana poglądów na odległość zawsze funkcjonowała… tylko zajmowała znacznie więcej czasu.
“jak jest zima to musi być zimno…” – dziękuje za wskazanie takiej formy czatu :-)
Nie zdążyłem… będzie dostępne offline?
Już jest na YouTube – transmisja całego wydarzenia, w tym mój wykład po nieco ponad godzinie od początku transmisji: https://youtu.be/vuFETS6S678
Z opóźnieniem, ale obejrzałem. Dziękuję bardzo! Świat jest piękny, że takie wartościowe materiały są dostępne pod myszką, i to za darmo!
Teraz zastanawiam się, z kim bym mógł pójść zapolować na jednorożca… Jeśli w średniowieczu skuteczne były sposoby Troty z Salerno, to może dziś zadziałałby jakiś fotoszop, albo inny filtr instagramowy?